fbpx

2020 Reigate Annual Film and Television Award Winners

Rather than the usual evening ‘red carpet’ event in the College’s Rispoli Theatre, this year’s RAFTAs took the form of a live Instagram event (at 7pm on 14 May), and a 40 minute video that was released immediately afterwards on YouTube.

The RAFTAs are designed to celebrate the achievements of Upper Sixth students on each of the three Film and Media courses: A Level Film Studies, A Level Media Studies and BTEC Digital Media Production. Here’s a promotional film to get you in the zone!

Congratulations to all the students who were nominated for awards, and a huge ‘well done’ to this year’s exceptional winners, who are listed below.

A massive thank you to A Level Film Studies Teacher Yvonne McCoach, who both coordinated this year’s RAFTAs, and spent several hours pulling together the 40 minute film for YouTube.

So, pull up a chair, hear directly from the judges and watch some clips from the Class of 2020.

See https://www.youtube.com/watch?v=Mh5OUlO4qGw

Award Category Winner/s Judges’ Comments
Best Production Crew Harriet Grey, Adam Wallis, Lucy Prouten and Poppy McAlisterGreat team effort. Your hard work and excellent organisation paid off!
Best ScreenplayOliver PealAn excellent, well-rounded narrative.
Best Television ScriptLouis ForsythA really emotive drama, which was perfect for its target audience.
Best Production DesignKaia Longhurst–SayerAwarded for excellent, authentic make-up and thoughtful props in the hard hitting film ‘ Violent Delight’.
Best WebsiteEllen SalisburyAn industry standard, extremely professional looking website, that allowed for a variety of audience interaction.
Best GraphicsMolly TrubeeAn extremely well planned title sequence for her TV drama, which was also super creative.
Best Sound Design Kai ForbesExcellent use of sound effects and music in your films.
Best CinematographyHarriet GreyStand-out composition and framing in her film ‘The Misadventures of the Teenage Mind’.
Best Digital Media Convergence
(Focusing on the promotion of a new TV drama using new media, in a way that encourages audience interaction).
Xia Gray A variety of interactive features were built into Xia’s website, that reached out to the YouTube generation.
Best Editing Callum Kane Awarded for the intense excitement Callum created in the chase sequence in his TV drama ‘Missing’.
Best Freelancer (Students who helped out other students in a great number of productions).Raphael PacaudRaphael performed in a number of films and TV programmes with willingness and great enthusiasm.
Best Director Bethany ConnAn exceptionally well prepared director with extensive performance notes.
The Above and Beyond Award
(Showcasing the work students have produced outside college).
Amy Watt-PringleAwarded for:
Her mature, moving, Extended Project Qualification film called ‘Scarlet’, about drag queens.
Her brilliant Covid-19 vlog about her experiences of dealing with the pandemic.
Best BTEC Production
(In recognition of the practical film-making element of the BTEC Digital Media Production course).
Lucy HunnableA clever and well executed short film called ‘Limbo’.
Best TV Drama Programme Ewan Hughes-PhillipsEwan’s professional TV programme called ‘People’ displayed great humour and all round flair.
Best Short Film
(For writing, directing and editing a 5 minute film)
Dylan RampartapDylan won this award for his innovative short film entitled ‘Magic Box’. It was described by the judging panel as ‘simply superb’.

Back to top
Font Resize
Contrast
X
X